Film

Třídění fotografií

V posledních několika týdnech jsem vyfotil nejen díky výletu do Londýna s vynikajícím fotoaparátem FujiFilm FinePix S9600 velmi mnoho snímků. Takto zachycené zážitky jsou pro vzpomínání v chladných zimních večerech sice k nezaplacení, ale zvyšující se počet fotografií s sebou nese jeden plíživý problém. Jak v nich udělat přehledný systém? Už dříve jsem častokrát přemýšlel, jak třídit obrázky na mém disku, ale až ve chvíli, kdy jejich počet přesáhl stovky a tisíce se z myšlenky stal akutní problém a já musel svůj dosavadní, nepříliš vyhovující způsob, celý změnit.

Při práci s počítačem mám rád přehlednost a pořádek. Při pohledu na plochu mého kamaráda, který ji má od levého po pravý okraj celou vysázenou nejrůznějšími ikonami a složkami jsem si uvědomil, že takhle bych pracovat nemohl. Potřebuji vědět přesně, kde co mám a každou novou věc umět zařadit tam, kam patří. Je to trochu perfekcionismus, ale při práci brzy zjistíte, že se vyplácí. Ve stejném duchu jsem se tedy snažil vymyslet i takové třídění fotografií, které by mi dovolilo kdykoliv dostat se v záplavě obrázku k tomu, který potřebuji, ale na druhou stranu, aby mi z přidání nově vyfocených snímků nenaskakovaly vrásky na čele.

Nakonec jsem takový, pro mě osobně přehledný systém, objevil. Je v zásadě úplně jednoduchý a pochopitelný. Po tom co vám jej představím bych chtěl naopak od vás v komentářích slyšet, jak vy třídíte vaše fotografie. Třeba se navzájem inspirujeme.

Všechny vyfocené fotografie dávám do složky Dokumenty/photo/, kde pro každou vyfocenou událost vytvořím novou složku ve formátu „rok-měsíc-den jméno-akce“, tím mám zaručeno, že všechny události jdou za sebou. Pokud jeden den vyfotím více událost, není v tom problém, seřadí se podle svých jmen a poslední událost je vždy po ruce. Lepší než tisíc slov bude ukázka, pro ilustraci tedy přikládám část s mým výletem do Londýna.

Jak vidíte první den jsem vyfotil dvě události, 2007–06–27 pred-odletem a 2007–06–27 prijezd. Byť jsou v obou složkách fotografie z jednoho dne, v první jsem byl ještě v ČR a spěchal na letadlo, zatímco v druhé jsem se z letiště přesouval na místo ubytování. Přehledné.

Druhý krok je ten, že si v každé takto vytvořené složce založím složku „original“ a do ní stáhnu všechny fotografie z fotoaparátu. Někdy jsou jich desítky, v jedné takové složce jich mám ale třeba i přes 500. Ve složkách „original“ jsou obrázky v originálním rozlišení a se jmény, které jim předurčil fotoaparát. U Fujifilmu např. DSCF1395.JPG, DSCF1396.JPG atd.

Třídění originál

Při procházení tedy prohlížím novými snímky ve složce „original“ a když si některou z nich otevřu a chci ji upravit pro tisk či publikování na internetu, tak ji po změně umístím přímo do složky s názvem události, dám ji popisné jméno a informaci o rozměrech. Viz ukázka.

Třídění upravené

Tak to je můj systém třídění fotografií, vyhovuje mi a od doby, co jej používám, mám ve snímcích pořádek. Co vy? Jak třídíte fotografie? Podobně nebo úplně jinak? Pochlubte se v komentářích!

Sdílejte článek:

Autor

Ondřej Pohorský

Autor poho.cz, tvůrce webů, obyvatel Brna, otec jednovaječných dvojčat, veslař a majitel Bromíka.

21 thoughts on “Třídění fotografií”

  1. da si rict, ze naprosto totoznym zpusobem..fotim hodne a tohle se mi osvedcilo nejvic..(jen drobnost ze ve slozce z dane „akce“ mam primo originaly a upravene v podslozce) + po zaloze na DVD si jeste udelam prez ZonerPhotoStudio virtualni album, ve kterym je stejna struktura s nahledama 640*480..a samozrejme vsechny fotky docela podrobne taguju..

  2. [2] Ondřej Pohorský: Taguju original ve chvili kdy to projizdim a mazu spatny (v ZPS je to otazka sekund) takze pak sou tagy i u upravenejch..

    jj opacne, ale to je detail..k upra­venejm fotkam se na zaloze nevracim tak casto jako k originalum..

  3. Systém mám podobný.

    „(rrrr-mm) Place“

    Uchovávám nicméně jen originály, upravené fotky putují rovnou na Flickr a jejich zálohy na pevném disku obyčejně neskladuji, pokud tedy nejsou určeny k tisku.

  4. Jak to čtu, tak asi každý, kdo trochu více fotí „musí“ používat systém s datem, jinak se v tom ztratí.

    Osobně používám pro běžné fotky, co fotím jen tak „letem světem“ třídění „rok | rok_měsíc popis“ a u akcí, jež tvoří celek přidám popis a den – „rok | rok_měsíc popis (dd. mm.)“.

    A pro třídění používám, co mám Visty, jejich Fotogalerii. Výborný nástroj a když připočítáte indexované vyhledávání, lahoda :-).

    (náhled: http://munio.cz/…ni_fotek.jpg)

  5. [3] Huggi: taky mám ZPS 8, na třídění jsem jej ale nepoužíval, podívám se, co to má za možnosti. Minimálně to tagování zní jako výhoda.

    [5] Petr Brádler: na obrázku to vypadá kromě grafiky stejně jako třídění ve starších Windowsehc, výhoda bude tedy asi opravdu hlavně v indexování

  6. Tagování? Hahaha… Dělal jsem to chvíli (ZPS9…). Zůstávám u třídění ROK-MĚSÍC-DEN – AKCE…

  7. [6] Ondřej Pohorský: jj v zoneru je to fakt parada..po tom co si udelas seznam tagu tak uz je to jen par kliknuti..a samozrejme kdyz si ptoom ze zaloh udelas virtualni CD tak de mezi tema tagama snadno hledat, filtrovat..atd..

  8. Abych přispěl také svojí kapkou do mlýna, tak já třídím fotky „klasicky“ do složek s názvem ve formátu YYYY MM DD. Potřebu po nějakých těch popiskách obsahu jsem si vymyslel systém, že do složky s fotkami přiložím soubor popis.txt, do kterého si vyypíšu „tagy“.

    O používání nějakého dalšího programu jsem nepřemýšlel, ale možná bych měl začít. S dosavadním řešením totiž nejsem dvakrát spokojen a nemyslím, že se jedná o perspektivní postup. Takže díky za článek (a komentáře) plné inspirace.

  9. Hehe, zvláštní, skoro všichni používáte v podstatě totožný systém, jak já 🙂 Já nerozlišuju dny, prostě složky ‚rok-měsíc akce‘. Uchovávám jenom originály, a fotky z chlastaček asi nějakou dávkou zmenším na 2 mpix, protože to zabírá spoustu místa na disku 🙂

  10. Ahoj, tohle třídění jsem kdysi okoukal taky, ale mám to asi trochu složitější… Všechyn vyfocený fotky – originály mám roztříděný podle data a hnedka je pálim na DVD a schovávám. Pak mám ještě složku s akcema, kde mám podsložky s datem a jménem akce. Tam už jsou většinou fotky trochu upravený a hlavně z komprimovaný. Vedle skožky akce mám taky takovou složku „moje“ kde má zas fotkly takový rádoby umělecký a ty mám roztříděnou podle témat. Ale neznamená to že některý tyhle fotky se nemůžou vyskytnou i v akcích… mno je to trochu složitější, ale funfuje to skvěle 🙂

  11. Ja fotky tridim podle data a jmena akce … 2007_09_01_OH­NOSTROJ ZNOJMO

    a pokud jde o fotky z dovolone, je to podobne udelane jako to mas ty fotky z Londyna, akorat to pak netridim na akce ale stahnu do jedne slozky celou kartu a jede se na novo.

    ted bych ale spis uvital reseni problemu kam s velkymi fotkami, protoze jsem za poslednich 14 dni nafotil 10GB fotek – sice to byla dovolena a tak nenafotim kazdy mesic dvacet giga, ale jednou to misto dojit musi 🙂

  12. [12] Jirk4: myslím, že při hodně fotkách to může být trochu nepřehledné, pokud máš všechny fotky v jedné složce.

    No a co se týče místa… buď to všechno vypaluj na DVD a maž z disku, nebo si kup externí disk. 500 Gb už jde sehnat okolo 4 tisíc a to na nějaký čas vydrží.

  13. mam to ve slozkach po rocich a prave kdyz je nejaka kace odkud je vic fotek tak maji navic vlastni slozku. jindy se toho zas tak moc nenafoti, takze je to celkem prehledne. akorat nekdy trva nez se nacte cela struktura 🙂 ext. disk je nejpravdepodobnejsi varianta, muj MyBook 500GB dostane asi brzo bratricka (nebo spis sestricku?) 😀

  14. Řazení originálů dle RR-MM-DD – kdy/kde/co je velmi logické a přehledné. Použití klíč.slov a komentářů v EXIF je sice poněkud pracné, leč vyplatí se, protože funguje i při použití CD/DVD nosiče na jiném PC s jiným SW vybavením. S čím jsem se ale ještě nevypořádal, když při nějaké akci cvaknu „bokem“ něco co tématicky s akcí nesouvisí a dělat pro 2 – 3 obrázky extra složku se mi nechce. U některých SW je možné třídění do tématických alb, tak že album tvoří zástupci odkazujících na originální obrázky. To sice šetří místo, ale je nebezpečí v tom, že si člověk může nevratně znehodnotit, třeba zmenšením na web-velikost, i originální soubor.

  15. Virtuální složky a popisy, indexování a podobně umí Picasa od Google. Jenže to je jen na fotky a já takový systém chci zavést obecně na dokumenty ve firmě – Od design výrobků po ISO. Neznáte nějaký SW na virtuální složky? Vytváření zástupců mi přijde velmi nepohodlné.

  16. Vaše třídění je totožné jako mé. Kopíruju fotky programem LoadFoto2 (freeware), kde je možné si nastavit masku, např. ve tvaru /rrrr-mm-dd/rrrr-mm-dd.jpg/. Programe kopíruje vše s EXIF daty. Známý používá Picasa a to je úplně špatně :-).

  17. Také stále řeším fotografie a jejich třídění a vyhledávání v nich. – co se týče ukládání, mám již za mnoho let (od roku 2002) ustálený systém. – Mám složku roku, v ní složky měsíců a v těch složky dne a názvu – např d:\fotky\20034_duben2.04.13 – Hradčany, přítelkyně, baroko a v této složce mám rozděleny fotky dle témat a také pojmenovány…. Problém nastává v hledání podle názvu. Mám již více jak 800 GB fotografií a to je pěkná řádka složek. Zatím se mi osvědčil program Picasa od googlu, ale je zde problém s načítáním složek když připojuji disk s fotkami jen občas. Takže stále hledám vhodný program na vyhledávání.

  18. Systém je logický, taky to tak mám jenže nevyhovuje. Potřebuji řešit spostu fotografii a to z danou tematikou. V tomto sistemu by to znamenalo naprosté množstfí fotografii dkola zabirajicí místo. Př. Krajina, zemně, zvířata, brouci, kraj, v tomto příkladě bych už měl stejnu fotografii ve třech složkách stejnou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *